9351a2d80745711c1e919aeee7f0e0c6.jpg

Dekoracyjne postarzanie drewna- jak się do tego zabrać?

Author: Posted:

Ogromną zaletą mebli drewnianych jest to, że świetnie poddają się różnego rodzaju zabiegom, które mają na celu ich odmłodzenie. To jednak również tego typu materiał, który doskonale można postarzyć, a tym samym dodać mu niesamowitego charakteru. Trzeba jednak mieć na uwadze, aby wszelkie zabiegi przeprowadzać w profesjonalny sposób z wykorzystaniem materiałów dobrej jakości, aby faktycznie uzyskany efekt był zadowalający i wyglądał jak najbardziej naturalnie. Wiele osób wprost marzy o tym, aby w swoim wnętrzu posiadać mebel, który będzie wyglądał tak, jakby faktycznie był wiekowy. Taki efekt można uzyskać poprzez zastosowanie specjalnych technik, a możemy je wypróbować zarówno na meblach już użytkowanych jak i na całkiem nowych egzemplarzach. Przede wszystkim chodzi o to, aby meble, które jeszcze nie były intensywnie eksploatowane przerobić w taki sposób, aby uzyskać na nich efekt starego drewna. „Zużycie” powinno wyglądać naturalnie, ale też powinno być dekoracją i ozdobą mebla. Czas więc zabrać się do pracy!

Ścieranie oraz szczotkowanie

Jak postarzyć meble, które może i są odrobinę zniszczone, ale tak naprawdę nie wyglądają zbyt stylowo? Jednymi z najprostszych i najczęściej wykorzystywanych technik są te, które zakładają mechaniczne ścieranie wierzchniej warstwy z mebli. Szczotkowanie polega na delikatnym ścieraniu wierzchniej warstwy drewna, które jest odpowiednio przygotowane. W przypadku szczotkowania dobrze jest odpowiednio wcześniej pozbyć się poprzednich warstw malarskich z drewna tak, aby faktycznie działać na litym drewnie. Najlepszym przygotowaniem mebla do zabiegu jego szczotkowania jest użycie szlifierki. Zeszlifowanie jego powierzchni sprawia też, że będzie ona idealnie gładka, a cokolwiek byśmy na niej nie zrobili- będzie się lepiej prezentować. Oczywiście, przed samym szczotkowaniem cała powierzchnia mebla powinna zostać oczyszczona z pyłu oraz odtłuszczona. Jak uzyskać efekt starego drewna? Wybieramy szczotkę, która będzie pozostawiała na powierzchni drewna lekkie rysy i żłobienia, ale i nie będzie zbyt mocno niszczyć jego powierzchni. Szczotka może być druciana, a podczas szczotkowania powinniśmy szczególną uwagę zwrócić na to, aby zbyt mocno nie uszkodzić struktury drewna. Efekt postarzenia to rysy oraz nieregularne żłobienia, które wyglądają tak, jakby mebel był użytkowany przez dłuższy czas. Pamiętajmy, aby tak przygotowany mebel w końcowym etapie prac olejować lub zaimpregnować z wykorzystaniem dedykowanego do tego celu preparatu.

Podobną metodą jest przecieranie powierzchni mebla, z tym, że do tego celu nie wykorzystujemy szczotki, a raczej papier ścierny. Tutaj możemy jednak zastosować także technikę z zastosowaniem dwóch różnych farb- obie nakładamy warstwami, a przecierając górną warstwę farby dostajemy się do spodniej tym samym tworząc interesujący efekt kolorystyczny. Pamiętajmy, aby wykonywać przetarcia z głową, a więc w tych miejscach, gdzie faktycznie zazwyczaj takie przetarcia się pojawiają na meblach, a więc na przykład na kantach i obrzeżach mebli.

Bielenie - kolejna technika, która daje fenomenalny efekt

Bielenie jest często wykorzystywaną techniką, która pozwala na renowację mebla lub postarzenie całkiem nowej rzeczy. Jest to też jedna z najłatwiejszych technik i odpowiedzi na to, jak uzyskać efekt starego drewna. Tak naprawdę jedyne, co będzie nam potrzebne to odpowiednia ilość białej farby akrylowej. Farba ta jest odpowiednia do powierzchni drewnianych, ale też przy nałożeniu jednej warstwy nie jest farbą o mocnym kryciu, na czym nam w tym przypadku bardzo zależy. Bielenie polega na nakładaniu jednej, cienkiej warstwy białej farby w taki sposób, aby miejscami przebijał naturalny kolor wybarwienia drewna. Posługując się pędzlem czy wałkiem możemy więc miejscami dać tej farby więcej, a w innych miejscach celowo zmniejszyć krycie. Bielenie jest bardzo dekoracyjną techniką renowacji mebli, a efekt jaki można w ten sposób uzyskać odpowiada najmodniejszym obecnie trendom wnętrzarskim.

Szarzenie, które pięknie wydobywa naturalne usłojenie drewna

Jeszcze jedną bardzo ciekawą techniką postarzania drewna jest jego szarzenie. Do wykonania takiego zabiegu potrzebujemy wełny stalowej, którą zamaczamy w occie jabłkowym i odstawiamy na jakiś czas. Im dłużej będziemy moczyć wełnę tym ciemniejsze drewno uzyskamy w efekcie końcowym. Tak wykonany roztwór nakładamy na powierzchnię drewna. W efekcie drewno zyskuje znacznie ciemniejszą, ale i lekko szarawą barwę, która nadal wygląda bardzo naturalnie. Jednakże, największa zaletą tego zabiegu jest to, że przepięknie wydobywa on na wierzch naturalną strukturę drewna, zarys słojów, wszelkich rys oraz przetarć. Drewno wygląda więc bardziej stylowo i zyskuje niepowtarzalny charakter.

To tylko niektóre, bardziej popularne techniki postarzania drewna z możliwością uzyskania efektu dekoracyjnego. Można również wykonywać różnego rodzaju rysy, żłobienia i przetarcia z wykorzystaniem dedykowanych do tego celu narzędzi, takich jak chociażby dłuto czy zwykły młotek. Im więcej czasu poświecimy na to, aby taki mebel wykonać- tym lepiej będzie się on prezentował.