9d1eb90792e400b768c016d1f4990778.jpg

PIELĘGNACJA POWIERZCHNI MEBLI WOSKOWANYCH.

Author: Posted:

Pierwszą zasadą jest oczywiście unikanie stosowania wody.  Obok wody niedozwolone są wszelkiego typu detergenty, a już szczególnym wrogiem są środki z wybielaczami, które odbarwią drewno.

Woskowane powierzchnie są wrażliwe i dość delikatne, dlatego warto jest systematyczne usuwać kurz przy pomocy suchej, miękkiej ściereczki.Kurz, który długo zalega na powierzchni wbija się w strukturę drewna i jest bardzo trudny do wyczyszczenia.

Najlepszymi środkami czyszczącymi są te z dodatkiem wosku, bowiem nie tylko czyszczą, ale i uzupełniają wytartą substancję tworząc kolejną, warstwę ochronną. Kupując odpowiedni preparat należy zwrócić uwagę na to, do jakiego rodzaju drewna jest on dostosowany. Czyszczenie specjalnym preparatem do mebli woskowanych pozwala usunąć brud, który trzeba jeszcze zetrzeć dodatkową ściereczką. Po usunięciu jego warstwy można przystąpić do nałożenia wosku. Wosk naturalny nakłada się niewielkimi partiami na powierzchnię drewna i wciera kolistymi ruchami.

Ostatni etap to polerowanie, które wykonuje się wzdłuż słoi drewna. Podczas woskowania warto pamiętać, że znacznie lepszy efekt gwarantuje dwukrotne nałożenie cienkiej warstwy wosku niż jednorazowa grubsza warstwa.

Okresowo wykonywana pielęgnacja być może zabierze nieco czasu, ale efekt będzie tak doskonały, że nie tylko uwydatni naturalne piękno drewna, ale też przedłuży jego żywotność o wiele lat.