ZALETY WYBORU DREWNA SOSNOWEGO.
Zalety wyboru drewna sosnowego
Meble z drewna sosnowego są niezwykle popularne. Z jednej strony jest to spowodowane ceną, gdyż sosna jest stosunkowo tanim surowcem, a z drugiej strony drewno sosnowe charakteryzuje się wysoką wytrzymałością mechaniczną, sprężystością i łatwością w obróbce. Jest więc wdzięcznym surowcem do produkcji mebli.
Po pierwsze ekologia i natura
Sosna najbardziej rozpowszechniona jest w naszej strefie klimatycznej w tym w Polsce. Sosna posiada kolor żółtawobiały, czasami także czerwonobiały. Pachnie intensywnie żywicą, zapach kojarzy się z lasem i naturą. Meble wykonane z drewna sosnowego są zatem ekologiczne. Materiał użyty do produkcji jest naturalny w odróżnieniu np. od mebli wykonanych ze sklejki nasączonej toksycznymi klejami i barwnikami. Meble „oddychają” tworząc mikroklimat w pomieszczeniu.
Meble sosnowe są przyjazne także alergikom. Posiadają bowiem właściwości elektrostatyczne, czyli nie przyciągają jonów na swojej powierzchni. Dzięki temu zmniejsza się ilość kurzu na meblach i co z tym związane roztoczy będących alergenami.
Po drugie łatwa obróbka
Zaletą drewna sosnowego jest jego podatność na przetwarzanie według potrzeb. Drewno pozyskiwane z sosny można łatwo frezować, szlifować, strugać, jak również skrawać nadając meblu charakter. Można bez problemu sklejać, modelując różne wzory.
Meble sosnowe dostępne są w wielu wersjach kolorystycznych, ponieważ podatne są na nasycanie. Mogą być polakierowane lub pokryte woskiem kolorystycznie dobranym do charakteru mebla i wnętrza, w którym będzie stał. Przykład to kredensy ROMANTICA pokrywane kolorem białym kryjącym albo regał FREZJA pokryty kolorem uwidaczniającym naturalne słoje.
Meble sosnowe można także zamówić w stanie surowym i np. pomalować we własnym zakresie.
Po trzecie cena
Z uwagi na powszechność sosny w Polsce jest ona najtańszym surowcem do wyrobu drewnianych mebli. Za umiarkowaną cenę możemy posiadać meble z prawdziwego drewna, które będą trwałe, solidne, ciepłe a przede wszystkim zgodne z naturą.
Pielęgnacja mebli sosnowych
Meble sosnowe woskowane lub lakierowane należy przecierać miękką szmatką i mleczkiem do mebli raz na 2-3 tygodnie. Pozwoli to zachować ich piękny połysk. Meble w stanie surowym wystarczy przetrzeć suchą i miękką szmatką np. mikrofibrą. Tak jak i inne drewno, także sosna źle znosi wodę i wilgoć. Warunki przechowywania będą wiec miały kluczowe znaczenie. Drewno sosnowe z wiekiem naturalnie ciemnieje pod wpływem promieniowania UV. Niektórzy lubią tę właściwość mebli sosnowych. Inni chcąc spowolnić ten proces, powinny unikać wystawiania mebli na długotrwałą i mocną ekspozycję promieni słonecznych np. przy oknie.
Podsumowanie
Drewno sosnowe to znakomity materiał na meble. Meble mogą być bardzo proste, wręcz surowe, a także dzięki obróbce i lakierowaniu lub woskowaniu mogą stanowić prawdziwą ozdobę klasycznych, lub romantycznych wnętrz. Przy zachowaniu rozsądnej ceny stajemy się posiadaczami pięknych naturalnych mebli, które jednocześnie są trwałe, solidne i ponadczasowe.
Popularne kategorie
Ostatnie Artykuły
PIELĘGNACJA POWIERZCHNI MEBLI WOSKOWANYCH.
14 GRU 2021
WŁAŚCIWOŚCI MATERACY KIESZENIOWYCH.
14 GRU 2021
ŁÓŻKA Z LITEGO, NATURALNEGO DREWNA.
14 GRU 2021