Zapach stęchlizny- jak pozbyć się go z naszych mebli.jpg

Zapach stęchlizny- jak pozbyć się go z naszych mebli?

Author: Posted:

Zapach stęchlizny, który może dość długo utrzymywać się we wnętrzu naszej szafy czy komody, nie jest niczym przyjemnym, tym bardziej, jeśli zaczynamy go z czasem wyczuwać także na ubraniach czy przechowywanych we wnętrzu naszych mebli domowych tekstyliach. Wydaje się, że za pewne trudno będzie się nam go pozbyć- a jednak jest kilka sprawdzonych i dość prostych sposobów na to, aby zamienić go w inny, znacznie przyjemniejszy zapach. Wobec tego, jak usunąć zapach stęchlizny z mebli drewnianych w sposób prosty i szybki? 

Brzydki zapach pojawia się wtedy, kiedy w szafie jest słaba cyrkulacja powietrza 

Wnętrze szafy lub też komody dość trudno jest przewietrzyć. Dlatego też nieprzyjemne zapachy mocno kondensują się wewnątrz mebli, a samo drewno z czasem, po wielu latach użytkowania przy słabej cyrkulacji powietrza, może dawać specyficzny zapach. Im bardziej wypełniona i rzadziej otwierana szafa- tym większe prawdopodobieństwo, że w końcu poczujemy stęchliznę. Jeśli tylko mamy taką możliwość- warto taki mebel dobrze wywietrzyć. Nie każdą szafę uda się wynieść gdzieś, gdzie będzie mogła przez miesiąc stać otwarta w przewiewie. Jeśli jednak to tylko możliwe- opróżnijmy nasz mebel i przez jakiś czas „dajmy mu pooddychać” z otwartymi szeroko drzwiami i szufladami. 

Naturalne sposoby zwalczania stęchlizny 

Kolejnym krokiem jest wypróbowanie kilku naturalnych pochłaniaczy brzydkich zapachów, które pozwolą nam zwalczyć stęchliznę. Warto po kolei przetestować te produkty sprawdzając ich skuteczność w swoim domu. Koniecznie powinniśmy wypróbować takie produkty jak: 

  • Soda oczyszczona- warto przez dłuższy czas wkładać rozsypaną na talerzyku sodę oczyszczoną do szafy zamykając jej drzwi. Soda charakteryzuje się bowiem bardzo dobrą absorpcją zapachów. Żeby działała naprawdę wydajnie- trzeba wymieniać sodę na talerzyku na nową co około 4 dni. Zabieg należy powtórzyć kilkakrotnie, najlepiej przez okres kilku tygodni. Alternatywę stanowi możliwość przygotowania specjalnego roztworu z sody oczyszczonej, którym przemyjemy wnętrze naszych mebli. Roztwór powinien być mocno nasycony- do gorącej wody wrzucamy tyle sody ile będzie w stanie się w niej rozpuścić. Roztwór powinien być intensywnie biały. 
  • Żwirek dla kota- w tym produkcie również znajdują się składniki, które mają za zadanie dobrze pochłaniać nieprzyjemne zapachy. Stosujemy żwirek na takiej samej zasadzie, co sodę oczyszczoną. 
  • Naturalnymi pochłaniaczami wilgoci oraz zapachów są też takie produkty jak kawa, cynamon czy goździki. Jednakże, zanim zdecydujemy się na ich wykorzystanie- zastanówmy się, czy ich zapach nie będzie nam przeszkadzał, gdyż zamknięty w szafie z pewnością ulegnie intensyfikacji. Produkty te można rozsypać na spodku tak samo jak sodę oczyszczoną. 
  • Jeszcze jednym sposobem jest zrobienie roztworu z octu, którym ujemy wnętrze mebla. Pamiętajmy jednak o tym, że ocet ma intensywny i dość drażniący zapach, co oznacza, że zarówno wnętrze mebla jak i pomieszczenie, w którym się znajduje- będzie trzeba dobrze wywietrzyć. Po zabiegu z wykorzystaniem octu możemy włożyć do szafy zawieszki lub woreczki z perfumowaną zawartością po to, aby wprowadzić do jej wnętrza zapach, który jest dla nas przyjemny.