Renowacja starych mebli drewnianych.jpg

Renowacja starych mebli drewnianych - ile kosztuje?

Author: Posted:

Meble drewniane odznaczają się wysoką trwałością i nawet po upływie wielu lat mogą być niezmiennie piękne. To właśnie ten argument przemawia za ich kupnem. Jeśli jednak z jakichś powodów ich estetyka po jakimś czasie przestanie nam odpowiadać- z powodzeniem możemy przemyśleć kwestię ich renowacji. Na rynku znajdziemy wielu renowatorów, którzy na co dzień zajmują się odnawianiem starych mebli. 

Naturalne drewno stwarza nam bardzo wiele możliwości, a dzięki temu nie musimy takiego mebla wyrzucać- możemy nadać mu nowe życie ograniczając tym samym wydatki. Koszt odnowienia drewnianego mebla w praktyce może być różny, od czego więc zależy i ile kosztuje renowacja mebli drewnianych? 

Kilka ważnych zmiennych, które mają wpływ na cenę:

  • Z oczywistych względów, pierwszym aspektem mającym wpływ na koszty renowacji jest powierzchnia, jaką chcemy odnowić- im większy jest nasz mebel tym większy może być koszt. Ma więc duże znaczenie, czy odnawiamy stolik nocny czy trzydrzwiową szafę. 
  • Kolejnym ważnym aspektem jest to, jak bardzo zniszczony jest nasz mebel, a więc jak bardzo precyzyjnej pracy wymaga od fachowcy, który się nim zajmie. Kondycja mebli drewnianych może wynikać z tego, jak są one stare, jak były przechowywane, pielęgnowane i konserwowane przez lata. Określając kondycję mebla patrzymy na jego przetarcia, uszkodzenia mechaniczne, rysy oraz ubytki, które trzeba będzie uzupełnić. 
  • W końcu, na koszt renowacji wpływa także sam kształt takiego mebla. Najprościej odnawia się takie meble, które mają prostą bryłę bez żadnych ozdobników. Znacznie więcej czasu trzeba będzie poświęcić na meble bogato zdobione z licznymi rzeźbieniami w drewnie i dekoracjami, których renowacja wymaga pewnej precyzji i wprawnej ręki. 
  • Renowację najczęściej przeprowadza się u lokalnych fachowców, dlatego też cena usługi może być uzależniona od cen w regionie. Koszt może więc być różny w zależności od tego, gdzie oddamy mebel do renowacji. 

Techniki odnawiania starych mebli 

Analizując ceny, jakie znajdziemy u renowatorów starych mebli można powiedzieć, że koszt odnowienia niewielkiego drewnianego mebla zaczyna się od około 200 zł i może przekroczyć nawet 1000 zł w przypadku dużych mebli. Koszt odnowienia bardzo dużej szafy bądź kanapy to wydatek od 1500 do nawet 3000 zł. Renowacja zawsze podlega indywidualnej wycenie po sprawdzeniu tego, jakiego mebla ma dotyczyć. 

Wśród wykonywanych w ramach tej czynności usług znajdziemy: 

  • Usuwanie starych, łuszczących się powłok z powierzchni mebli drewnianych poprzez ścieranie lub też szlifowanie ich powierzchni. Najbardziej pracochłonna jest ręczna praca papierem ściernym, alternatywę stanowi użycie szlifierki. Wiele zależy od tego, na jak dużej precyzji nam zależy. Starą powłokę czasem rozpuszcza się też z wykorzystaniem preparatów chemicznych pod warunkiem, że ma się pewność, co do tego, jakimi preparatami została wykonana poprzednia powłoka. 
  • Załatanie ewentualnych pęknięć w strukturze drewna, uzupełnianie ubytków, tuszowanie zarysowań na powierzchni drewna. Tutaj zastosowanie znajdują odpowiednie masy szpachlowe. 
  • Malowanie z wykorzystaniem odpowiedniej farby. Do malowania wykorzystuje się zarówno pędzle o różnej grubości włosia jak i wałki malarskie. 
  • Renowacja uchwytów, okuć i wszelkich dodatkowych elementów dekoracyjnych.