jak pomalować drewniane meble na biało (1).jpg

Renowacja mebli na biało - jak ją przeprowadzić?

Author: Posted:

Biały kolor mebli jest obecnie szalenie popularny i bardzo modny. Znajduje zastosowanie w projektach nowoczesnych, minimalistycznych, ale i skandynawskich czy angielskich. Tym samym, wiele obecnie projektowanych wnętrz wyposaża się w meble białe albo też starsze, leciwe meble drewniane poddaje się renowacji tak, aby móc przemalować je na ten jakże modny kolor. Co istotne- mając drewniane meble można bez przeszkód podjąć się ich renowacji, gdyż doskonale się do tego nadają. To trwałe meble na pokolenia, które tworzą historię domu. Dlatego też nie bez powodu mówi się, że są to meble bardzo wysokiej jakości- nawet jeśli ich styl z czasem stał się odrobinę bardziej retro- można nadać im nowoczesny rys poprzez ich odnowienie. Jak pomalować drewniane meble na biało, aby dobrze się prezentowały? 

Metamorfoza mebli na kilka sposobów 

Nadanie białego koloru starym meblom drewnianym można przeprowadzić na kilka sposobów: 

  • Najprostszym rozwiązaniem jest wybranie dedykowanej farby do drewna, którą pokryjemy cała drewnianą powierzchnię. W zależności od tego, jaki efekt najbardziej nas interesuje- taką farbę wybieramy. Jeśli przygotowane drewno wygląda estetycznie i nie jest zniszczone, a my chcemy nadal cieszyć się jego usłojeniem- warto zastosować bejcę o niepełnym stopniu krycia. Alternatywą jest farba w pełni kryjąca, który stworzy nam na powierzchni mebla idealna, białą taflę. Może to być farba akrylowa lub też inna, dedykowana farba do drewna, na przykład farba kredowa. 
  • Aby uzyskać ciekawy efekt „bielenia” na powierzchni już pomalowanych mebli możemy wykonać charakterystyczne przetarcia. W najprostszej wersji przetarcia będą koloru drewna, jakie oryginalnie znajduje się pod farbą. Chcąc wykonać przetarcia w innej kolorystyce- trzeba nałożyć dodatkową warstwę farby w wybranym kolorze i położyć ją jeszcze przed pomalowaniem mebla na biało. Wykonywanie przetarć nie jest trudne, ale może być czasochłonne. Efekt jest jednak niesamowity. 

Jak wykonać perfekcyjne malowanie mebli? 

  • Bardzo istotne jest odpowiednie przygotowanie mebli drewnianych do ich malowania. Należy je wywietrzyć, a następnie umyć jakimś delikatnym środkiem- wystarczająca jest woda z płynem do naczyń. 
  • W przypadku mebli, które mają starą warstwę farby- należy ją usunąć, a także przeszlifować powierzchnię drewna. Najlepiej wykorzystać papier ścierny o odpowiedniej gradacji, dla osób, które mają wprawę w korzystaniu z elektronarzędzi odpowiednia będzie też szlifierka kątowa. Tak przygotowana powierzchnia nadaje się idealnie do nakładania farby. 
  • Najlepiej nakładać farbę gąbeczką lub wałkiem malarskim. Pędzle z reguły zostawiają ślady i widoczny jest każdy ich ruch na powierzchni drewna, co nie zawsze jest pożądane. Jeśli jednak taki efekt nas interesuje i jest dla nas pożądany- możemy zastosować alternatywą technikę z użyciem suchego pędzla dedykowanego do powierzchni drewnianych. 
  • Najczęściej, podczas bielenia drewna konieczne jest nałożenie więcej niż jednej warstwy farby. Chcąc uzyskać wysoki połysk na powierzchni drewnianych mebli- na gotowy, pomalowany na biało mebel możemy położyć dodatkową warstwę lakieru bezbarwnego.