Pleśń na meblach - jak usunąć z drewnianych powierzchni?
Plamy z pleśni są nie tylko uciążliwe, ale przede wszystkim niebezpieczne dla zdrowia naszego organizmu. Nic więc dziwnego, że jak tylko pojawi się ona w naszym domu np. na powierzchni ścian czy drewnianych mebli, chcemy się jej jak najszybciej pozbyć. Wtedy w ruch idą wszelkie środki chemiczne, które nie tylko usuwają pleśń, ale często też niszczą powierzchnie objęte szkodliwą pleśnią.
Coraz częściej jednak słyszy się o domowych i bezpiecznych pomysłach zarówno dla powierzchni, jak i dla domowników, dzięki którym możemy pozbyć się pleśni i znów cieszyć się estetycznym i pozbawionym ryzyka wnętrzem. Czy delikatne środki poradzą sobie z usunięciem pleśni z powierzchni drewnianych mebli? Dlaczego na meblach pojawia się pleśń? Jeśli chcesz znać odpowiedzi na te pytania, zapoznaj się z naszym poniższym artykułem!
Wpływ pleśni na organizm człowieka
Pleśń nie tylko tworzy nieestetyczne plamy na różnego rodzaju powierzchniach, ale także wpływa na ich stan. Dodatkowo, przebywanie w pomieszczeniach, w których powierzchnie ścian, sufitów czy mebli, pokryte są pleśnią lub grzybem, jest bardzo niebezpieczne dla naszego organizmu. W powietrzu mogą krążyć zarodki pleśni, które podczas oddychania dostają się do naszych dróg oddechowych, ale też płuc. Nadmierne przebywanie w pomieszczeniach, w których znajdują się zarodki pleśni, może powodować alergie lub astmę. W skrajnych przypadkach pleśń, a dokładniej mówiąc zarodki pleśni, mogą być powodem poważnych chorób nowotworowych.
Skąd wzięła się pleśń na meblach?
Choć najczęściej pleśń pojawia się na powierzchni ścian lub sufitów, szczególnie w pomieszczeniach, w których panuje duża wilgoć i słaba wentylacja, może się ona również pojawić na powierzchniach drewnianych, a nawet silikonowych. Głównym powodem pojawienia się pleśni w naszym domu jest właśnie wszechobecna wilgoć, z którą ciężko walczyć w nieodpowiednio wietrzonych pomieszczeniach, warto wiedzieć również o powodach takich jak:
- zbyt mocno uszczelnione okna,
- niskie temperatury pomieszczeń,
- nieszczelne rury,
- nieszczelne ramy okienne i parapety,
- awarie instalacji wodnych.
Wymienione powyżej powody są gwarancją pojawienia się pleśni i grzybów w niedalekiej przyszłości. Jak więc radzić sobie z pleśnią, kiedy już pojawi się w naszym domu?
Sposoby na walkę z pleśnią
Jeśli wiemy już, co jest powodem pojawienia się pleśni w naszym domu, powinniśmy dowiedzieć się, jak radzić sobie z tym uporczywym i niebezpiecznym problemem. Jedno jest pewne, im szybciej zauważymy problem jakim jest pleśń, tym mniejsze szkody zdąży ona wyrządzić w naszym domu. Chemiczne środki to oczywiście najprostsze rozwiązanie, choć nie zawsze skuteczne i odpowiednie. W przypadku drewnianych i kosztownych mebli, lepiej dmuchać na zimne i nie oblewać ich mocnymi środkami żrącymi, ponieważ mogłoby to przynieść więcej szkody, niż pożytku. Jak więc radzić sobie z pleśnią w bezpieczny sposób?
Po pierwsze - olejek z drzewa herbacianego
Grzyby i pleśnie wszelkiego rodzaju, wręcz nienawidzą środka jakim jest olejek z drzewa herbacianego. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta! Preparat ten posiada właściwości antygrzybiczne, a także antyseptyczne, dzięki czemu jest on naturalnym i sprawdzonym środkiem do walki z pleśnią.
Po drugie - proszek do pieczenia i ocet
Domowa pasta zrobiona z proszku do pieczenia oraz octu, to również dobry sposób na walkę z pleśnią. Tak przygotowaną pastę należy nałożyć na miejsce zainfekowane pleśnią i zostawić aż do wchłonięcia w drewnianą powierzchnię.
Po trzecie - woda utleniona
W każdym domu znajdzie się butelka wody utlenionej. Jest to niezwykle uniwersalny środek, który działa również w walce z pleśnią. Jedyne co należy zrobić to polać zapleśniałe miejsce wodą utlenioną i odczekać około godziny. Jeśli po pierwszym razie nie będziesz zadowolony z uzyskanego efektu, możesz powtórzyć cały proces nawet kilka razy.
Popularne kategorie
Ostatnie Artykuły
PIELĘGNACJA POWIERZCHNI MEBLI WOSKOWANYCH.
14 GRU 2021
WŁAŚCIWOŚCI MATERACY KIESZENIOWYCH.
14 GRU 2021
ŁÓŻKA Z LITEGO, NATURALNEGO DREWNA.
14 GRU 2021