meble vintage (1).png

Meble w stylu vintage – jak znaleźć te idealne?

Author: Posted:

Choć styl minimalistyczny i skandynawski ,które opierają się na nowoczesnych formach oraz niewielu detalach, dominują w polskich domach, wciąż wielu z nas cofa się w czasie i szuka inspiracji w architekturze minionych epok. Najlepszym dowodem na to jest popularność stylu vintage, w którym dominują neutralne, ale wyraziste kolory, akcenty retro oraz naturalne materiały. Jeżeli jesteś jego miłośnikiem, sprawdź, jak znaleźć idealne meble vintage!

Jakie cechy mają meble w stylu vintage?

Styl vintage odznacza się naturalnością, odważną kolorystyką, a także licznymi nawiązaniami do rozwiązań stosowanych w dawnych epokach. Dlatego też, chcąc dopasować do niego idealne meble, należy poznać ich najważniejsze cechy. Zaliczamy do nich:

  • naturalność – meble vintage powinny być wykonane z wysokiej jakości, w pełni naturalnych materiałów, przede wszystkim drewna dębowego, bukowego lub sosnowego;
  • różnorodność wzornictwa – w stylu vintage dominują meble eklektyczne, a więc stanowiące mieszankę różnych stylów, w tym retro, klasycznego, nowoczesnego czy awangardowego;
  • solidność – cechą charakterystyczną mebli vintage jest ich trwałość, czym różnią się od nowoczesnych elementów wyposażenia wnętrz, często produkowanych z niskiej jakości drewna i na masową skalę;
  • unikalność – każdy mebel w styli vintage ma swoją własną historię i charakter, co czyni go wyjątkowym.

Warto również dodać, że meble w stylu vintage bardzo często posiadają stylowe detale, np. w postaci rzeźbień, frezowań, ozdobnych uchwytów czy oryginalnych nóżek. Mogą przy tym być postarzane – po to, by nawiązywały do minionych epok i przywoływały do wnętrz ducha dawnych lat.

Na co zwrócić uwagę, wybierając idealne meble vintage?

W stylu vintage powstają bardzo zróżnicowane meble – nie tylko komody, wielkogabarytowe szafy czy łóżka, ale również stoliki kawowe i RTV, regały, a nawet wracające do łask toaletki. Wybór jest więc całkiem spory, a Twoim zadaniem jest przede wszystkim zwrócenie uwagi na jakość.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, meble w styli vintage powinny przede wszystkim być solidne, a do tego odporne na uszkodzenia – po to, by nawet po wielu latach użytkowania prezentowały się nad wyraz okazale. Dlatego polecamy przede wszystkim wybierać wyroby tworzone z drewna litego – zwłaszcza bukowego i dębowego, które są najbardziej szlachetne i wprowadzają do wnętrza tak pożądany efekt naturalności oraz tradycji. Znajdziesz je oczywiście w ofercie Polano Meble.

A co z kolorystyką? Tutaj możliwości są bardzo duże. Najbardziej pożądane meble w stylu vintage to te o naturalnych odcieniach drewna, jednak – w zależności od własnych upodobań – nie musisz rezygnować z barw ciemnych, pastelowych, a nawet mocnych akcentów, np. w postaci głębokiej zieleni czy granatu. 

Forma to także kwestia indywidualna – meble mogą posiadać łagodne, zaokrąglone kształty lub ostre, geometryczne linie. Grunt, by nawiązywały swoim designem do wybranej epoki i pasowały stylistycznie do innych elementów wyposażenia danego wnętrza.