jakie meble do małego mieszkania.jpg

Jakie meble do małego mieszkania?

Author: Posted:

Mieszkanie o niewielkim metrażu może być urządzone w funkcjonalny, praktyczny i estetyczny sposób, chociaż czasami może to stanowić pewne wyzwanie pod kątem doboru poszczególnych elementów wyposażenia. Zdecydowanie trudniej jest meblować mieszkanie, w którym bardzo ściśle musimy trzymać się wymiarów i których raczej nie można przekraczać tak, aby na pewno udało się nam zmieścić we wnętrzu wszystko, co jest nam faktycznie potrzebne. Jakie meble do małego mieszkania warto wybrać? O czym powinniśmy pamiętać meblując niewielki metraż? 

Wybór mebli wielofunkcyjnych

W mniejszych mieszkaniach dobrze jest w taki sposób dobierać elementy umeblowania, aby były jak najbardziej praktyczne. Dlatego doskonale w takiej sytuacji sprawdzają się meble, które posiadają więcej niż jedną funkcję. 

  • Doskonałym przykładem jest tutaj stół z funkcją rozkładania blatu. Na co dzień złożony- da nam możliwość dysponowania dodatkową przestrzenią w sytuacji, kiedy pojawią się goście. Podobnym, wielofunkcyjnym meblem będzie na przykład rozkładana kanapa, która po rozłożeniu pozwoli nam zaaranżować dodatkowe miejsce do spania. 
  • W małych mieszkaniach bardzo często liczy się każdy centymetr. Dlatego kupując szafy i komody zwracajmy uwagę na ich wyposażenie wewnętrzne, gdyż dzięki niemu szafa może być nie tylko duża, ale i bardziej pakowna. Odpowiednia organizacja przestrzeni w jej wnętrzu sprawi, że będzie w niej większy porządek i jednocześnie- zmieści się w niej więcej rzeczy. 
  • Warto wykorzystywać każdy kawałek wolnej przestrzeni, dlatego też wybierając łóżko do sypialni- celujmy w modele, które posiadają pod materacem dodatkowe miejsce do przechowywania pościeli. Miejsce bezpośrednio pod materacem zazwyczaj pozostaje niezagospodarowane, ale dzięki dodatkowym szufladom można je naprawdę sensownie wykorzystać. 
  • W małych i nieustawnych mieszkaniach bardzo dobrze sprawdza się zamawianie mebli na wymiar. Dzięki temu nie trzeba męczyć się z poszukiwaniami mebla o wymiarach idealnych- można zdecydować się na interesujący nas projekt i układ takiego mebla, a potem zamówić go w takich wymiarach, jakie są najodpowiedniejsze do posiadanej przez nas przestrzeni. Pozwala to na jak najlepsze wykorzystanie tego miejsca, którym dysponujemy, a i mebel w odpowiednim rozmiarze będzie tworzył z innymi elementami wyposażenia harmonijna całość. 

Jakie meble okażą się najlepsze? Co warto wybrać? 

Do mniejszych mieszkań poleca się meble utrzymane w jasnej kolorystyce. Nie będą one przytłaczające nawet w sytuacji, kiedy na ograniczonej przestrzeni będzie ich trochę więcej. Doskonale sprawdza się tutaj także patent z zastosowaniem przeszkleń czy lustrzanych frontów, które pomogą optycznie powiększyć przestrzeń. 

W przypadku mniejszego metrażu możemy postawić na jakość wykonania takich mebli. Nie musimy kupować ich tyle, ile byłby w stanie zmieścić duży, piętrowy dom. Dlatego też jak najbardziej możemy więc pozwolić sobie na wybór mebli drewnianych, które cechuje wysoka estetyka i bardzo dobra wytrzymałość. Ich naturalny, piękny rysunek drewna będzie od razu zauważalny i pięknie wyeksponowany w mniejszym pomieszczeniu, gdzie nawet drobne detale znacznie szybciej rzucają się nam w oczy i są dodatkowo podkreślone. Jeśli chodzi o bryłę takich mebli- dobrze wybierać meble o lekkiej formie, które nie sprawiają wrażenie masywnych czy przysadzistych. Doskonałym patentem jest wybór mebli na nóżkach.