jaki kolor ścian do drewnianych mebli.jpg

Jaki kolor ścian do drewnianych mebli?

Author: Posted:

Drewniane meble pasują do każdej aranżacji – doskonale sprawdzą się zarówno w stylu skandynawskim i loftowym, jak też wystroju retro. Jednak chcąc uzyskać spektakularny efekt wizualny, warto pod ich kątem dopasować kolorystykę wnętrza. Kluczową rolę odgrywa zwłaszcza kolor ścian – który wybrać, by drewniane meble prezentowały się efektownie? Odpowiedź znajdziesz poniżej!

Uniwersalne kolory, które pasują do drewnianych mebli

Na początku warto zaznaczyć, że drewniane meble doskonale komponują się niemal z każdym kolorem. Istnieją jednak barwy uniwersalne, które warto stosować bez względu na to, z jakiego gatunku drewna wykonane zostało Twoje domowe wyposażenie.

Najbezpieczniejszą opcją jest oczywiście biel, która doskonale kontrastować będzie zarówno z ciemnym dębem, jak i jasną sosną. Ściany w tym kolorze idealnie sprawdzą się zwłaszcza w pomieszczeniach aranżowanych na minimalistyczną modłę, choć nic nie stoi na przeszkodzie, by zastosować biel również we wnętrzach rustykalnych czy glamour.

To jednak nie wszystko. Do drewnianych mebli idealnie pasują także kolory pastelowe – zwłaszcza delikatny fiolet, róż oraz błękit. Nadadzą wnętrzom przytulną atmosferę i uwypuklą piękno stołów, komód czy regałów. Jeżeli natomiast zależy Ci na naturalności, polecamy zieleń – nie tylko tę jasną, ale również butelkową, która pozwoli uzyskać wyjątkowo klimatyczny efekt.

Co z innymi ciemniejszymi barwami? Drewno doskonale pasować będzie również do różnych odcieni szarości, jednak specjaliści w dziedzinie wystroju wnętrz polecają często błękit paryski. Jego głęboki kolor wspaniale komponuje się z naturalnym drewnem – bez względu na gatunek.

Barwa drewna ma znaczenie. Jaki kolor ścian wybrać pod tym kątem?

Dobierając kolor ścian do mebli, warto pamiętać o tym, że drewno może mieć różne odcienie. Jeżeli elementy Twojego wyposażenia:

·     - posiadają ciemniejszą barwę, a w salonie czy sypialni nie stronisz od masywnych i okazałych stołów lub szafek, wybierz jasne, kontrastowe kolory – zwłaszcza wspomnianą wcześniej biel, różne odcienie szarości albo kolory pastelowe odcienie;

·       - są jaśniejsze, a Ty korzystasz z meble wykonywanych np. z lżejszej sosny czy brzozy, możesz zdecydować się na ciemniejsze ściany – np. granatowe lub zielone.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by łączyć jasne ściany z jasnymi meblami. Jest to zalecane zwłaszcza wtedy, gdy dane wnętrze posiada niewielką powierzchnię – dzięki takiemu połączeniu będziesz miał możliwość jego optycznego powiększenia.

Opcji jest naprawdę wiele, a ogranicza Cię jedynie wyobraźnia. Miłośnikom najbardziej oryginalnych rozwiązań, którzy pragną zrezygnować z utartych schematów, polecamy np. stosowanie odmiennych kolorów na różnych ścianach – do drewnianych mebli idealnie pasować będzie np. jedna ciemniejsza ściana (w kolorze granatowym, bordowym czy zielonym) oraz pozostałe w jaśniejszej barwie (np. bieli czy szarości). Polecamy eksperymentowanie, które może przynieść spektakularny efekt wizualny!