nowoczesny salon jak urządzić.png

Jak urządzić nowoczesny salon?

Author: Posted:

Salon to serce każdego domu, dlatego jego aranżacja powinna być dobrze przemyślana. Marzy Ci się nowoczesne pomieszczenie, które stanowić będzie połączenie funkcjonalności, komfortu i estetyki? Oto kilka wskazówek, dzięki którym dowiesz się, jak uzyskać odpowiedni efekt!

Po pierwsze – modne kolory

W nowoczesnych salonach dominują jasne, naturalne kolory – zwłaszcza na ścianach. Do tych najmodniejszych zaliczamy obecnie biele, beże oraz różne odcienie szarości, które nadają wnętrzu minimalistyczny charakter i sprawiają, że prezentuje się ono elegancko oraz czysto. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest także pomalowanie jednej ze ścian na inną, intensywniejszą barwę – np. granat, zieleń czy czerwień. Zapewni to efekt kontrastu i ożywi przestrzeń.

Jasne kolory powinny mieć też meble i dodatki, choć w tym ostatnim przypadku warto eksperymentować i pokusić się np. o nieco bardziej jaskrawe kolory. Stworzą one ciekawy kontrast i spowodują, że Twój salon nie będzie nudny. Przy jaśniejszych ścianach możesz także pokusić się o ciemniejszą podłogę – np. dębowe panele, które jednocześnie będą niezwykle trwałe.

Po drugie – minimalistyczne meble

Meble to oczywiście fundament funkcjonalnego i komfortowego salonu. Te minimalistyczne, idealne do nowoczesnego wnętrza, wyróżniają się prostotą i niewielką liczbą dodatków czy wzorów. Sofy, fotele i stoły o czystych liniach i geometrycznych kształtach będą idealne.

Oczywiście nie oznacza to, że w nowoczesnym salonie nie możesz postawić na ciężkie, stylowe meble drewniane – np. dębowe lub bukowe. Pomogą Ci one wydobyć z wnętrza potencjał i sprawią, że będzie ono prezentowało się gustownie oraz oryginalnie.

Po trzecie – szkło, metal, drewno i ciekawe dodatki

W nowoczesnych salonach świetnie sprawdzają się szklane, drewniane i metalowe akcenty, np. w postaci stolików, półek, ram obrazów albo innych dodatków. Ożywiają przestrzeń, dodają elegancji i pozwalają uzyskać indywidualny charakter wnętrza.

Do innych dodatków, na jakie warto postawić w 2024 roku, zaliczamy między innymi minimalistyczne wazony, geometryczne poduszki, designerskie zegary czy rośliny doniczkowe. Możliwości są naprawdę duże, a ograniczeniem w tym wypadku może być tylko wyobraźnia!

Po czwarte – odpowiednie oświetlenie

Czasy bogato zdobionych żyrandoli minęły bezpowrotnie i dzisiaj w nowoczesnych salonach cenione są przede wszystkim różnorodne źródła światła – sufitowe lampy punktowe, podłogowe lampy stojące oraz wszechobecne LED-y, np. w postaci estetycznych taśm. 

Nie zapominaj oczywiście o górnym świetle, które uczyni wnętrze funkcjonalnym – na rynku znajdziesz eleganckie i nowoczesne lampy sufitowe, które idealnie dopasujesz do stylu i kolorystyki salonu.

Po piąte – przestrzeń do relaksu

No i na koniec to, co dla wielu najważniejsze – miejsce rodzinnego relaksu. Duża sofa lub narożnik z wygodnymi poduszkami, podłokietnikami oraz pufami, która będzie ustawiona naprzeciw telewizora to absolutny standard. 

Nie zapomnij też o wspomnianym oświetleniu punktowym, które pozwoli Ci spędzić relaksujące chwile, np. z książką.