Jak odnowić stare meble drewniane.jpg

Jak odnowić stare meble drewniane?

Author: Posted:

Meble drewniane po wielu latach intensywnego użytkowania mogą utracić swoje walory wizualne. Na szczęście istnieją metody renowacji, dzięki którym przywrócisz ich piękny wygląd i ponownie będziesz mógł cieszyć się ich estetyką. Sprawdź, jak w zaledwie trzech krokach dać swoim drewnianym meblom drugie życie!

Odnawianie starych mebli w 3 krokach

Aby odnowić stary mebel, nie trzeba wiele czasu i dużych umiejętności. Wystarczy zaopatrzyć się w papier ścierny, masę szpachlową, farbę (lub lakier) oraz środek do konserwacji. Oto krótki poradnik, dzięki któremu uzyskasz doskonały efekt w zaledwie 3 krokach!

Krok 1 – przygotowanie mebli do renowacji

Kluczem do efektywnego odnowienia starych mebli jest usunięcie z nich starych powłok – malarskiej lub lakierniczych. Dzięki temu przygotujesz je do renowacji i będziesz mógł nałożyć nową farbę lub lakier, uzyskując tym samym spektakularny efekt wizualny.

Co musisz zrobić? Przede wszystkim zeszlifuj powierzchnię mebla – jeżeli nie posiadasz szlifierki, wystarczy użyć papier ścierny (najlepiej gruboziarnisty). Pamiętaj, by przeprowadzić ten proces bardzo dokładnie – bez względu na to, czy renowacji poddajesz meble z litego drewna, czy ze sklejki.

Krok 2 – usunięcie pyłu, szkodników i ubytków

Po zeszlifowaniu powierzchni powinieneś usunąć powstały pył, najlepiej przy użyciu odkurzacza, a następnie przetrzeć mebel wilgotną szmatką.

Jeżeli w drewnie pojawiają się niewielkie otwory, może to oznaczać obecność szkodników. Korników możesz jednak łatwo się pozbyć – np. korzystając ze specjalnych środków chemicznych. Używaj ich zgodnie z zaleceniami producenta, a po 24 lub 48 godzinach problem zniknie całkowicie.

Bardzo istotne jest także usunięcie wszelkich ubytków, by po nałożeniu nowej powłoki mebel prezentował się estetycznie. Wszelkiego rodzaju wyszczerbienia lub dziury usuniesz za pomocą masy szpachlowej – po jej nałożeniu i wyschnięciu nie zapomnij o ponownym oszlifowaniu drewna i usunięciu pyłu!

Krok 3 – malowanie i konserwacja mebli drewnianych

Teraz pozostaje już tylko pomalowanie mebla – wybierz odpowiadający Ci kolor i użyj małego wałka oraz pędzla, którym dostaniesz się do trudno dostępnych miejsc. Do Twojej dyspozycji są różnego rodzaju farby, lakiery i lakierobejce, których używanie jest bardzo proste, a wszelkie informacje dotyczące nakładania wybranego preparatu znajdziesz na opakowaniu.

Po wyschnięciu farby warto nałożyć na powierzchnię mebla impregnat, lakier lub olej. Dzięki temu zabezpieczysz go przed czynnikami zewnętrznymi i szkodnikami, a także podkreślisz wyjątkowy wzór drewna.

Odnawianie starych mebli – samodzielnie czy z pomocą fachowca?

Jak widzisz, proces odnawiania startych mebli nie jest skomplikowany. Jednak w sytuacji, gdy nie jesteś pewien efektu lub nie masz czasu na samodzielną renowację, możesz skorzystać z pomocy fachowca. Pamiętaj jednak, że odnawianie starych mebli przez specjalistę kosztuje – nawet kilkaset złotych. Warto więc poświęcić chwilę i samodzielnie zadbać o wygląd swoich mebli!