jak dbać o drewniane meble (1).jpg

Jak dbać o drewniane meble?

Author: Posted:

Kupując drewniane meble zazwyczaj chcemy, aby mogły nam one towarzyszyć przez wiele lat. Jest to produkt klasy premium, który jest znany ze swojej wysokiej wytrzymałości- wystarczy więc wiedzieć, w jaki sposób powinniśmy się o takie meble troszczyć, aby rzeczywiście mogły przez lata pięknie się prezentować. Tym bardziej, że tak naprawdę- pielęgnacja mebli drewnianych nie jest przesadnie skomplikowana, ani czasochłonna. Nie jest wymagająca, ale dobrze jest wiedzieć, jak regularnie czyścić drewniane powierzchnie, a czego drewno nie lubi i od czego niszczeje. Wobec tego, jak dbać o drewniane meble? Co robić, aby zawsze były wyjątkowo piękne? 

1. Drewno nie lubi nadmiaru wilgoci

Dobrze jest mieć taką świadomość, że to woda może być jednym z największych wrogów naturalnego drewna. Dlatego też czasem odradza się umieszczanie elementów z litego drewna w pomieszczeniach wyjątkowo narażonych na wilgoć. Najlepiej jest po prostu chronić meble przed zalaniem, a także mieć świadomość, że w przypadku, kiedy coś się nam rozleje na powierzchni drewnianego blatu- trzeba będzie to szybko wytrzeć do sucha. 

Drewno nie lubi zalegającej wody ani nadmiernej wilgoci w powietrzu. Od nadmiaru wody będzie wysychać i się rozwarstwiać, chociaż dobrym sposobem na ochronę drewnianych powierzchni jest ich woskowanie i impregnacja. Zastosowane preparaty tworzą na powierzchni drewna specjalną warstwę, która stanowi barierę przed wnikaniem wody i wilgoci w strukturę drewna, co stanowi dla niego dobrą ochronę. Dlatego też nie moczymy drewna, ale też nie stawiamy na nim nawilżacza powietrza, który będzie produkował parę przez wiele godzin, która szybko będzie osiadać na powierzchni mebli. Jeśli chodzi o wilgoć w powietrzu, najlepiej, aby meble drewniane nie stały w pomieszczeniach, w których ta wilgotność powietrza przekracza 70%. 

2. Drewno charakteryzuje się dużą twardością i jest solidne, ale nie lubi niczego, co może zarysować jego powierzchnię

Niestety, powierzchnię drewna można łatwo zarysować, ale wiedząc to po prostu warto wybierać do jego pielęgnacji takie produkty, które mają miękką strukturę. Idealna będzie zwykła ściereczka z mikrofibry, którą możemy przecierać powierzchnię mebli. Tym samym unikamy ściereczek twardych lub też drucianych czyścików czy szczotek z twardym, sztywnym włosiem. Na ogół też tak agresywne czyszczenie drewna nie jest potrzebne, gdyż samo w sobie nie jest ono podatne na zabrudzenia. Jedyną, ważną czynnością pielęgnacyjną jest tak naprawdę odkurzanie jego powierzchni. Odkurzając drewniane powierzchnie wykorzystujemy dobrze odsączone z wody ściereczki lub specjalistyczne preparaty. 

3. Drewno może ulegać przebarwieniom, ale można temu skutecznie zapobiegać

Przebarwienia pojawiają się w szczególności w momencie, kiedy przydarzy się nam jakaś plama- jeśli coś się wyleje lub zabrudzi- najlepiej od razu wytrzeć to do sucha. Przez wiele lat użytkowania drewna zawsze może się coś rozlać. Do czyszczenia i pielęgnacji drewna najlepiej wykorzystywać dedykowane do tego celu preparaty. Wówczas mamy pewność, że są bezpieczne do stosowania i że nie zniszczą naszych mebli, a jednocześnie- że są skuteczne. Możemy więc korzystać ze specjalnych produktów do mycia mebli (wzbogaconych o wosk), spraye antystatyczne do usuwania kurzu czy oleje i impregnaty, które służą do odnawiania leciwych już mebli z drewna. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji- meble drewniane zawsze będą sprawiały nam radość swoim klasycznym, ponadczasowych pięknem.