Jakie meble wybrać do drewnianej podłogi.jpg

Drewniana podłoga i drewniane meble - czy to dobre połączenie?

Author: Posted:

Miłośnicy naturalnego drewna we wnętrzach często stają przed dylematem- czy w przypadku zastosowania drewna na podłodze można pozwolić sobie na wybranie mebli, które również będą z litego drewna? Jak najbardziej jest to możliwe! Dodatkowo, warto pamiętać o tym, jak wiele zalet mają produkty wykonywane z naturalnego drewna- są przyjazne dla człowieka, dodają wnętrzu przytulnego charakteru, są trwałe i mają bardzo dużą wytrzymałość. To, na jaką podłogę drewnianą się zdecydujemy jest kwestią naszego gustu, ale też charakteru wnętrza- mogą to być proste deski układane w formie paneli podłogowych, ale w bardziej klasycznych wnętrzach pięknie będzie się też prezentował parkiet układany w jodełkę. W zasięgu naszych możliwości pozostaje nawt mozaika parkietowa, jeśli taki styl nam odpowiada. Wówczas pojawia się pytanie o to, jakie meble wybrać do drewnianej podłogi? Jak zestawić ze sobą kolor podłogi i mebli? 

Zasada kontrastu- łatwa do zastosowania w każdym wnętrzu

Styliści bardzo często przywołują zasadę mówiącą o tym, aby meble do wnętrza dobierać na zasadzie kontrastu. Jeśli więc podłoga jest jasna, a nawet prawie biała, z pewnością doskonale będą się na niej prezentować meble wykonane z ciemnych gatunków drewna. W przypadku, kiedy duży kontrast tych elementów jest dla nas zbyt mocnym i wyrazistym rozwiązaniem i wolelibyśmy coś stonowanego i spokojniejszego, można zastosować zasadę, w której drewno na podłodze i na meblach różnią się od siebie o dwa tony. Dzięki takiemu zabiegowi do wnętrza wprowadzamy harmonię, ale też jednocześnie to, co w pomieszczeniu się znajduje nie zlewa się za bardzo z całą podłogą, widoczne są detale, faktura mebli i inne elementy wyposażenia. 

Zabieg, który pozwoli nam optycznie powiększyć wnętrze 

W przypadku bardzo małych wnętrz bardzo często staramy się zrobić wszystko, aby optycznie powiększyć posiadaną przestrzeń, bo wówczas lepiej czujemy się w takim pomieszczeniu. Najczęściej poleca się to zrobić poprzez dobór jasnych elementów wykończenia. Dodatkowo, warto wziąć pod uwagę jeszcze to, że dobranie takiego samego koloru mebli, co kolor naszej drewnianej podłogi dodatkowo podbije jasny i przestronny charakter takiego pomieszczenia. Zabieg ten sprawdza się doskonale w przypadku jasnych gatunków drewna, zastosowany jednak w negatywie- a więc ciemna podłoga i ciemne meble- może być zbyt przygnębiający i za ciemny nawet w pomieszczeniach, gdzie mamy do czynienia z dużym metrażem i sporymi oknami dobrze doświetlającymi przestrzeń. 

Odpowiednie zestawienie wzorów również ma znaczenie 

Czasem więcej wcale nie znaczy lepiej. Jeśli więc podłoga ma bogato zdobioną, wzorzystą strukturę- meble powinny być już raczej proste i pozbawione ozdobników, gdyż zastosowane wzory mogą się ze sobą gryźć i kłócić, sprawiać wrażenie, że we wnętrzu zbyt wiele się dzieje. Parkiet ułożony w jodełkę będzie ciężko znosił konkurencję w postaci bogato zdobionych mebli o wzorzystej strukturze. Doskonale będą się natomiast prezentowały meble angielskie z dekoracyjnymi gzymsami i pięknymi uchwytami, liniami giętymi i dekorami na podłodze prostej w formie paneli. Zastanówmy się więc, co chcielibyśmy bardziej wyeksponować i jakie elementy wyposażenia mają grać w naszym pomieszczeniu pierwsze skrzypce. Postawmy na jeden, konkretny element i pomyślmy o zaakcentowaniu jego stylu poprzez jego wzór, niesamowitą fakturę czy przepiękne, naturalne usłojenie struktury naturalnego drewna.