czym malować po drewnie (1).png

Czym malować po drewnie? Poradnik

Author: Posted:

Zmiana wyglądu drewnianych mebli jest jak najbardziej możliwa. Stosując odpowiednie farby, lakiery albo bejce, można dać starszym szafom, stołom czy komodom drugie życie. Kluczem do sukcesu jest jednak wybór odpowiedniego preparatu, który nie tylko pozwoli przywrócić wyposażeniu wysoką estetykę, ale również zabezpieczy go przed negatywnymi czynnikami zewnętrznymi. Sprawdźmy, czym najlepiej malować meble drewniane!

Planujesz malowanie mebli drewnianych? Postaw na sprawdzoną farbę!

Podstawą skutecznej metamorfozy drewnianych mebli jest zastosowanie odpowiedniej farby, dzięki której zmienisz ich kolor oraz przywrócisz dawny blask. Które z nich są najbardziej polecane?

  • Farby akrylowe. Są rozcieńczane w wodzie i nie zawierają szkodliwych rozpuszczalników, dlatego stanowią gwarancję bezpieczeństwa dla ludzi. Pozwalają pomalować drewno na jednolity kolor i nie pozostawiają widoku usłojenia drewna. Mogą dawać efekt matowy, półmatowy, satynowy albo na wysoki połysk, a dzięki przystępnej cenie cieszą się dużym zainteresowaniem kupujących.
  • Farby kredowe. Również one pozwalają uzyskać jednolity kolor drewnianego mebla, jednak kryją delikatniej, pozostawiając widoczny rysunek usłojenia. Zapewniają matowe wykończenie i są bardzo przyczepne, przywierając również do nieoczyszczonej, starej powłoki. Ich atutem jest też bezpieczeństwo, jednak kupujący musi liczyć się z wyższą ceną.
  • Farby alkidowe. Są bardzo przyczepne, trwałe i odporne na różnego rodzaju czynniki zewnętrzne. Ich zaletą jest także łatwe rozprowadzanie, co pozwala bez trudu osiągnąć jednolitą, estetyczną powierzchnię. Niestety, farby alkidowe do malowania mebli drewnianych zawierają benzynę lakową i ksylen, a także pozostawiają nieprzyjemny, utrzymujący się przez długi czas zapach.

Wybór farby zależy więc od efektu, jaki chcesz uzyskać i tego, czy zależy Ci na pozostawieniu widocznego usłojeniu drewna, czy też nie.

Czym pomalować drewniane meble w celu ich zabezpieczenia?

Malowanie mebli drewnianych nie musi powodować diametralnej zmiany ich wyglądu. Na rynku dostępne są bowiem preparaty, które z jednej strony przywrócą powierzchni pierwotny wygląd, a z drugiej zapewnią jej ochronę przed czynnikami zewnętrznymi.

Do polecanych produktów zaliczamy:

  • lakiery do drewna, które stosuje się w celu ich zabezpieczenia, ponieważ tworzą twardą powłokę chroniącą przed czynnikami zewnętrznymi i uszkodzeniami mechanicznymi, a jednocześnie podkreślają naturalne piękno materiału;
  • bejce, polecane wszystkim właścicielom mebli, którzy chcą zachować ich naturalny wygląd, a także zyskać bardzo dobre zabezpieczenie drewna przed czynnikami zewnętrznymi na długi czas;
  • oleje i woski, służą one przede wszystkim do pielęgnacji drewnianych mebli (kolejno surowego i woskowanego), zabezpieczając je i pozostawiając widoczne usłojenie oraz strukturę.

Wybór jest więc całkiem spory, dlatego warto dokładniej przyjrzeć się poszczególnym produktom, by wybrać ten odpowiedni i zyskać efekt zgodny z indywidualnymi potrzebami oraz preferencjami.